prosinec09 2025 (út)
19:00

Panoptikum

Inscenace souboru Lenka Vagnerová & Company

Divadlo Komedie

90 minut | Klasická hudba | K dispozici

Datum: prosinec 09, 2025 | 19:00 (út)
Místo: Divadlo Komedie
Délka: 90 minut
Přestávka: Ne
Stav: K dispozici
Koupit vstupenku
Vstupenka v mobilu

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co vše jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku,

o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech. Panoptika nebo také freak shows byly putovní společnosti cestující od města k městu a vystavující na obdiv kuriózní předměty, dovednosti a především tak zvané „velmi zvláštní lidi".

V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít.

A co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a lhostejnější publikum? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? V jakých situacích ztrácí lidská duše hodnotu?

Obsazení:

Jana Hampl Maroušková
Paula Morejón García
Vanda Šípová
Anežka Hrabánková
Lukas Lizama Garrido
Adam Sojka, Leo Terris
José Martinéz Guzmán

Tvůrčí tým:

Lenka Vagnerová - choreografie, režie
Ivan Acher - hudba

Simona Rybáková, Jakub Kopecký - scénografie a kostýmy

Michal Kříž - světelný design
Jiří Marek - dramaturg iluzí

Lenka Vagnerová & Company - producent

Důležité:

  • Bez přestávky
  • Oděv: formálně elegantní
  • Inscenace vznikla v koprodukci s Městskými divadly pražskými a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR

Koncerty s večeří v Praze