Čeká Vás krásný zážitek na koncertě klasické hudby, povznášející balet, skvělý večer v některém z pražských jazzových klubů, nebo magické představení černého divadla. Přinášíme Vám zde několik tipů, jak si vybranou akci co nejvíce užít:
Přestože se dnes někdy na společenských akcích ustupuje od formálního oblečení, my Vám doporučíme, abyste slavnostním oděvem přispěli ke krásné atmosféře kulturní akce. Platí to zejména pro koncerty symfonických orchestrů a festivaly ve velkých koncertních síních, jako je např. Smetanova síň či Rudolfinum. Pokud zvolíte oděv vhodný k dané příležitosti, dáte vyniknout své kultivovanosti. Elegantním úborem navíc podpoříte celkovou atmosféru koncertu nebo představení a i díky Vám tak bude večer krásný a nezapomenutelný.
Koncerty v kostelech, pokud není uvedeno jinak nevyžadují formální oděv, nicméně doporučujeme v letních měsících spíše dlouhé kalhoty a sukně (ne šortky a minisukně) a zakrytí holých ramen lehkým šátkem. V zimních měsících pak je pravidlem pro pány sejmout v kostele pokrývku hlavy.
Pokud jde o jazzové kluby a černé divadlo, platí obecně spíše uvolněná pravidla ležérního stylu, a není třeba si brát speciální oděv. Fantazii se však meze nekladou, a zvláště v jazzovém klubu můžete nechat vyniknout Váš osobní styl a dámy pak šarm a půvab.
V současné době najdete u mnoha kulturních akcí systém volného sezení. Velmi olíbený je tento způsob prodeje především pro koncerty v kostelech, kde posluchači sedí v lavicích, a akustika je výborná v celém prostoru. Také mnoho černých divadel a většina pražských jazz klubů nabízí vstupenky v systému volného sezení.
Volné sezení Vám VŽDY zaručuje sedadlo v sále, výběr konkrétního místa je již na Vás. Při vstupu do sálu či kostela si vyberete místo podle svých představ, a doporučujeme přijít o něco dříve, budete tak mít lepší prostor pro výběr.
- U akcí s volným sezením doporučujeme příjít 30 minut před začátkem. Tak máte mnohem větší šanci si vybrat místa, která se Vám nejvíce líbí. Na druhou stranu by nemělo smysl chodit ještě dříve, protože většina sálů se návštěvníkům otevírá půl hodiny před začátkem akce.
- Pokud máte vstupenku na akci s číslovaným sezením, pak buďte úplně bez starostí, stačí dorazit jen krátce před začátkem akce. Přesto však je lépe nenechat příchod na poslední chvíli. Zvláště v případě velkých sálů se dřívějším příchodem vyhnete tlačenici u vchodu, můžete si odložit věci do šatny, pohodlně se usadit a vychutnávat si krásu sálu v záři světel.
- Pokud byste přišli pozdě, většina pořadatelů by Vás už nevpustila do sálu, abyste pozdním příchodem nerušili ostatní návštěvníky již probíhajícího koncertu nebo představení.
- Sedět v prvních řadách je často považováno za tu nejlepší volbu, v mnoha případech je však opak pravdou! Pokud jdete na koncert velkého orchestru v koncertním sále, nejlepší akustický zážitek nabízí většinou sedadla uprostřed sálu.
- Totéž, tedy že nejlepší jsou místa uprostřed, platí pro koncerty v kostelích (kde je navíc někdy orchestr vepředu doprovázen varhany vzadu na kůru).
- Také pro sledování baletu jsou lepší místa více vzadu, která poskytují lepší podívanou na celek.
- Černá divadla hrají většinou na menších scénách, ale i zde platí, že první řada sice zaručí výhled na detaily, celek však vynikne z větší vzdálenosti.
- Výjimkou jsou komorní koncerty klasické hudby a jazzové koncerty, kdy sedadla v předních řadách naopak slibují intenzivnější zážitek.
- Pokud máte jistotu, že Vaše dítě vydrží celý koncert/představení sedět na místě a nevyrušovat hlasitými projevy (délku koncertu najdete vždy v popisu akce), bez obav jej na koncert vezměte. U mnoha akcí na www.viamusica.cz najdete přímo zlevněné ceny pro děti.
- V opačném případě, pokud je Vaše dítě velmi malé nebo tušíte, že by jej akce nebavila a mělo by problém vydržet na místě, raději jej s sebou neberte. Riskovali byste pohoršené pohledy lidí, kterým by projevy Vašeho dítěte kazily zážitek. Počkejte raději, až Vaše ratolest povyroste a lépe ocení klasickou hudbu nebo jazz. Nebo obojí!
- Obecně není dovoleno jíst a pít během koncertu nebo divadelního představení. Už jenom šustění pytlíku s bonbóny může vaše sousedy obtěžovat a stejně tak se rozhodně nehodí konzumace přinesených nápojů.
- Pokud ovšem navštívíte koncert s večeří, platí pravý opak! Konzumace je zde součástí akce, a za doprovodu hudby ochutnáte vynikající speciality a lahodné nápoje. Stejně tak i v jazzovém klubu je osvěžující drink součástí večera a v některých jazzclubech můžete dokonce při koncertě povečeřet.
- Na koncertech a v divadle není vhodné rušit ostatní návštěvníky šeptáním anebo dokonce hlasitým mluvením. Během koncertu se raději nechte zcela unést hudbou a pocity nechte rozeznít ve svém nitru. Ke sdělování dojmů budete mít prostor během přestávky.
- Pro všechny akce bez výjimky platí nepsané pravidlo vypnout mobilní telefon.
- Během většiny koncertů a představení není dovoleno pořizovat fotografie nebo videozáznam. Nicméně chcete-li si pořídit snímek do rodinného alba z krásné koncertní síně nebo kostela, neváhejte se vyfotografovat před nebo po koncertu.
- Chcete-li ale zachytit skvělou jazzovou atmosféru v klubu, můžete tak skoro všude učinit, nepoužívejte však blesk na fotoaparátu.
Upřímný potlesk po koncertě/představení je Vaše milé poděkování umělcům. Jeho hlasitost a intenzita dává umělcům vědět, jak moc se Vám jejich výkon líbil. Potlesk je pro umělce doslova živou vodou! Proto neváhejte a pokud se Vám vystoupení líbilo, oceňte jejich výkony vřelým potleskem.
Jak však postupovat při začátku koncertu a v jeho průběhu? Tleskat či nikoli?
U koncertů vážné hudby se na začátku koncertu vítají potleskem přicházející hudebníci a zejména dirigent. Stejně tak i u jazzových koncertů se přicházející jazzmani vítají potleskem.
Jakmile koncert klasické hudby začne, mohou se vynořit otazníky, jak reagovat. Pokud během koncertu zazní jediné velké dílo jednoho autora, mezi jeho jednotlivými částmi (věty symfonie či concerta, nebo oratoria v kostele) se netleská.
Naopak pokud jsou uváděny jednotlivé kratší skladby mnoha různých skladatelů, je dovoleno po skončení každé z nich tleskat.
Na představení opery je pak po staletí zvykem ocenit výkony jednotlivých umělců a jejich podání slavných árií okamžitě. Pokud se Vám tedy výkon pěvce opravdu líbil, dejte průchod svému nadšení a své pocity vyjádřete krátkým potleskem a zvoláním mezinárodně známého "Bravo!".
A pokud považujete koncert nebo představení za opravdu skvělé, je tradicí povstat, opakovaně tleskat a vyvolávat hlasitým "Bravo!" umělce zpět na scénu. "Standing ovation" je tou vůbec největší odměnou, jakou může umělec od publika dostat.
Nakonec ještě upozorníme, že některé akce končí pozdě večer. Zvláště jazzové koncerty mohou skončit i po půlnoci. Je třeba upozornit, že tak jako ve většině evropských měst, i v centru Prahy narazíte na bujarý noční život a na tzv. kapsáře.
Praha je však vcelku bezpečným městem, proto stačí zapojit "selský rozum", hlídat si bedlivě své věci, kabelku si dát přes rameno křížem, vyhýbat se odlehlým uličkám.
Pozor si dejte na taxi služby v centru, rozhodně Vám doporučujeme objednat si taxi telefonicky u zavedené společnosti, anebo alespoň s označením taxi služby.