Kostel Panny Marie před Týnem láká znalce umění vzácnými uměleckými díly: gotické pašijové motivy na severním portálu, oltářní obrazy barokního malíře Karla Škréty, unikátní renesanční náhrobek astronoma Tychona de Brahe, vzácné varhany a další unikátní památky tvoří jedinečný celek, za nímž se sjíždí poutníci z celého světa.
Týnské varhany postavil v roce 1673 Johann Heinrich Mundt. Jde o mimořádný unikát: nejen, že jsou to nejstarší funkční varhany v Praze, ale díky citlivým rekonstrukcím jsou zachovány v původní barokní podobě. Jejich autentický zvuk můžeme slyšet na četných nahrávkách i v rámci koncertů klasické hudby, které jsou v Týnském chrámu pořádány.
Navštívíte-li Týnský chrám ráno, uvidíte jej zalitý zelenkavým světlem, pronikajícím gotickými okny. Při koncertě se rozezní barokní varhany a naplní prostor spolu s tóny smyčců. A až půjdete z koncertu domů, nezapomeňte se ohlédnout: ve večerním osvětlení se šeré věže chrámu proměnily v pohádkový zámek.
Největší týnský zvon Maria odlil v roce 1553 zvonař Tomáš Jaroš. Na šest a půl tuny vážící zvon se zvoní ručně, při mimořádných příležitostech (Štědrý den, Boží hod a další svátky), a k jeho rozeznění je potřeba čtyř zvoníků.