Na místě vyhořelého gotického kostela ze 13. století dokončil roku 1737 geniální barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer své mistrovské dílo. Kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí patří k nejkrásnějším barokním stavbám Prahy.
V přítmí chrámu je návštěvník okouzlen hrou tvarů a krásnými štuky (dílo B. Spinettiho), oko je vedeno vzhůru, kde čtvercovou kupolí a postranními okénky proniká zlatavé světlo, odráží se od dynamicky modelovaných výklenků, a osvěcuje nádherné fresky od K. D. Asama.
Skvostný křišťálový lustr nechal roku 1880 v harrachovských sklárnách vyrobit ruský car Alexandr II. jako dar pravoslavné církvi, která měla v té době kostel pronajat. V roce 1920 pak kostel sv. Mikuláše přešel do správy Církve československé husitské, která přímo zde byla vyhlášena. Kromě bohoslužeb zde pořádá krásné koncerty klasické a varhanní hudby.
Boční průčelí kostela sv. Mikuláše ústilo kdysi na náměstíčko zvané Kurný trh, oddělené domy od Staroměstského náměstí. Domy vzaly za své, nezvyklá orientace kostela šikmo k náměstí zůstala...
Na novějším domě vedle kostela připomíná pamětní deska, že se v budově bývalého kláštera, který zde stával, narodil Franz Kafka.