17.prosinec 2025 (st)
19:30

Tři oříšky pro Popelku

Český národní symfonický orchestr

Obecní dům - Smetanova síň | Klasická hudba

75 minut | K dispozici

Zobrazit detail
Datum: 17. prosince 2025 | 19:30 (st)
Místo: Obecní dům - Smetanova síň
Délka: 75 minut
Stav: K dispozici
Recenze: (3)
Koupit vstupenku
Sleva pro skupinu
Vstupenka v mobilu

Dopřejte si krásný zážitek: legendární pohádku s živě hranou hudbou v podání Českého národního symfonického orchestru

„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane...“

Program:

  • Karel Svoboda: Tři oříšky pro Popelku
    (filmová projekce se symfonickým orchestrem)

Účinkující:

Český národní symfonický orchestr
Jan Chalupecký - dirigent

Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem, od roku 2007 byl šéfdirigentem orchestru Libor Pešek, a v současné době orchestr vede žák Leonarda Bernsteina, Steven Mercurio. Orchestr patří k nejrenomovanějším evropským hudebním tělesům a těší se obrovské popularitě u českého i mezinárodního publika.

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. Mezi významné dirigenty, skladatele a režiséry, kteří s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, Danny Elfman, Hans Zimmer, Quentin Tarantino, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis, Steven Mercurio, Marcello Rota, Vladimir Cosma.

Nejvýznamnějšími událostmi právě uplynulých sezon bezesporu byla rozsáhlá série koncertů s legendárním Enniem Morriconem v rámci evropského turné a také pražské koncerty s Annou Netrebko a Editou Gruberovou.

Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album slavných tenorů Plácida Dominga, Vittoria Grigola nebo hudbu k Tarantinově westernu „The Hateful Eight“. Složil ji právě Ennio Morricone a na základě zmíněné koncertní spolupráce si pro natáčení vyhradil Český národní symfonický orchestr. Speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Morriconeho hudba vzápětí získala řadu ocenění, Zlatým glóbusem počínaje, přes cenu BAFTA a Oscarem konče.

K umělcům, kteří nedávno opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to potom byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalis, Bobby Shew, a mnoho dalších.

Český národní symfonický orchestr se, kromě abonentních koncertů v Praze, často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán, Kanadu a Mexiko.

Na jaře 2016 orchestr absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kde představil velkolepou show Disney Fantasia. V roce 2017 to byla měsíční evropská autorská turné s filmovými skladateli v rolích dirigentů — Enniem Morriconem Jamesem Newtonem Howardem.

Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací Studio No. 1 „Gallery“a chloubou několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s japonským vydavatelstvím JVC Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo na pět desítek CD a 8 DVD.

Důležité:

  • Doporučený oděv: neformálně elegantní
  • Bez přestávky

Vychutnávejte hudbu v pražských koncertních sálech a kostelích