Historicky poučená interpretace ojedinělé byzantské bohoslužby s divadelními prvky v podání polského protopsaltise Marcina Abijského a mužské části pražského souboru Ensemble Hilaris.
Součástí programu jsou také skladby pozoruhodného hudebního rukopisu ze Supraślu datovaného do období 16.–17. století.
Spolek Philokallia vás zve po předchozích úspěšných ročnících i letos ke krásným hudebním a duchovním zážitkům v rámci mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Řecký výraz archaion kallos znamená doslova "starobylá krása", ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená "archetypální" neboli "původní krásu", tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl.
Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená „milovat krásu“) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý počin v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako (vědomé či nevědomé) hledání této prapůvodní krásy.
Objevná dramaturgie festivalu představuje i letos jedinečné koncerty, které odhalují hudební klenoty celosvětového významu byzantské a post byzantské pravoslavné hudby, zazní byzantská hudba v podání specializovaných souborů a interpretů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu až po díla předních současných autorů.
Festival se koná pod záštitou
ministra kultury Lubomíra Zaorálka,
starostky Prahy 2 Jany Černochové,
velvyslance Řecké republiky J. E. Athanassiose Paressoglou,
velvyslance Kyperské republiky J. E. Antoniose Theocharouse
a s požehnáním
Jeho Vysokopřeosvícenosti Michala, arcibiskupa pražského a českých zemí.
Těšíme se na vás a věříme, že také letošní ročník našeho festivalu bude dalším krokem, jenž nás společně přiblíží k archaion kallos.