Orchestr právě doladil, a do nastalého ticha se rozezní bouřlivý potlesk. Přichází Maestro Antonín Dvořák a udává tempo své Novosvětské symfonie. Píše se 4. 1. 1896 a v hlavní síni Rudolfina Dvořák diriguje vůbec první vystoupení České filharmonie. Tak začala nejen společná cesta Rudolfina a České filharmonie, ale i historie Dvořákovy síně...
Od počátku hostila vrcholné umělecké výkony, ale také politická rozhodnutí, to v době, kdy zde zasedal parlament první Československé republiky. Dnes je Dvořákova síň Rudolfina hlavním pražským koncertním sálem, za jehož krásou a nedostižnou akustikou se sjíždí nejznámější osobnosti světové hudby a mezinárodní publikum.
Stavbu Rudolfina iniciovala Česká spořitelna, která se rozhodla oslavit 50. výročí svého založení velkorysým gestem: Pražanům věnuje kulturní centrum. Architekti Josef Zítek a Josef Schulz vytvořili multifunkční Dům umělců, disponující několika koncertními sály, výstavními prostory a kavárnou. Nádherná centrální Dvořákova síň doslova dýchá elegancí, harmonické proporce korunuje decentní výzdoba a sál je proslulý dokonalou akustikou, díky níž Vás hudba doslova obklopí!
Dopřejte si koncert symfonické, oratorní či operní hudby, nebo některý z vynikajících komorních koncertů, na kterých účinkují členové České filharmonie. Slavnostní atmosféra Dvořákovy síně, překrásná výzdoba a umění špičkových hudebníků Vás přesvědčí, že koncerty v Rudolfinu jsou nezapomenutelným zážitkem.
Všimli jste si všudypřítomného motivu včely ve výzdobě Rudolfina? Není to zednářský symbol, to Česká spořitelna vtiskla Rudolfinu svou pečeť, znak včely, symbol pilnosti. A členové České filharmonie dovedli symboliku k dokonalosti, když na střechu Rudolfina umístili úly. Rudolfinský med můžete ochutnat při čaji v Café Rudolfinum!